دیدنی های گنبد کاووس | شهری با تمدن و تاریخ : گاهی اوقات برای اینکه یه برنامه ریزی خوب برای سفر داشته باشی کافی نیست که بهتون خوش بگذره. انتخاب اینکه کجا بری خیلی سخته و در نهایت مورد پسند تمامی همسفرهایت هم باشد. امروز می خواهیم شما را دعوت به یک برنامه سفر به گنبد کاووس کنیم. شهری که دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیبا و فراوان می باشد. گنید کاووس واقع در شمال کشور در استان همیشه سرسبز گلستان می باشد. این استان هر ساله تعداد زیادی از مسافران را به خود جلب می کند. استان گلستان شهری که دارای تمدن و بافت تاریخی بی نظیری می باشد. "گنبدکاووس" از بزرگترین شهر ها و مرکز شهرستان "گنبدکاووس" در استان "گلستان" می باشد. این شهر زیبا و پر جاذبه که در گذشته های دور با نام "گنبد قابوس" نیز شناخته می شده به دلیل وجود برج آجری زیبا و بلند آن که بلند ترین برج آجری جهان نیز به حساب می آید، زبانزد می باشد.

مکان های دیدنی گنبد کاووس دارای چشم اندازهایی منحصر به فرد و دیدنی است این منطقه به دلیل قرار گرفتن در مجاورت کشور ترکمنستان دارای آداب و روسوم ویژه ای نیز می باشد که همین آداب و رسوم و فرهنگ خاص مردم این مناطق خود موجب جذب گردشگران زیادی در این مناطق شده است.

گنبد کاووس دارای تمدن 6 هزار ساله می باشد و یکی از شهرهای استان گلستانه، که دومین شهر بزرگ استان، بعد از گرگانه با تاریخی پرفراز و نشیب و دانشمندانی نامدار و اقوامی مقتدر و بقایای آثار باستانی فراوان که جایگاهی مهم و ارزشمند در تاریخ و تمدن باشکوه ایران داره.

جاذبه های گردشگری در گنبد کاووس

 خوراکی و سوغاتی گنبد کاووس

در گنبدکاووس اقوام مختلف فارس، ترک، ترکمن، کرد، شاهرودی، سیستانی، مازندرانی و گیلانی و غیره زندگی می کنن که غذاهای ترکمنی مشهورترن و از غذاهای محلی معروف ترکمن ها همچون چکدیرمه، قاتلاما، اکمک، باسترمه و بولامه از آداب و فرهنگ سنتی مردم ترکمن صحرا سرچشمه گرفته میتوان نام برد.

میل گنبد، بلندترین برج تمام آجری جهان

یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری میل گنبد یا برج قابوس می باشد که بر بلندای یک تپه قرا رگرفته است. این برج به عنوان بلندترین برج تمام آجری در دنیا شهرت دارد. این بنای تاریخی بسیار با شکوه و دیدنی است. این برج از سطح تپه ۵۰ متر ارتفاع دارد که ۳۲ متر آن از پای برج تا قاعده بالای هرم ناقص است و از آغاز مخروط تا نوک آن ۱۸ متر است. این برج در گذشته هادی و راهبر مسافرانی بوده که از این سرزمین عبور می‌کرده‌اند.

دیدنی های گنبد کاووس

 سد گلستان

سد گلستان در شهرستان گنبد کاووس در حدود ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهر گنبد کاووس بر رودخانه گرگان رود احداث شده است. سد گلستان از .نوع سدهای خاکی همگن است و شاخه اصلی آن از ارتفاعات کوه‌های شرق استان سرچشمه می‌گیرد.

دیدنی های گنبد کاووس

تالاب آلماگل

تالاب آلماگل بزرگ‌ترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور است که در شهرستان گنبد کاووس، بخش داشلی برون و در کنار شهر اینچه برون واقع است. این تالاب به معنی دریاچه سیب می باشد.این تالاب منابع مغذی بسیاری داره و گونه های آبزی مختلفی توش زندگی می کنن. حاشیه تالاب رو پوشش نی در بر گرفته و ضلع جنوبیش هم پوشیده از جنگل های گزه. اگه اهل ماهی گیری باشین ماهی های زیادی واسه صید تو این تالاب هست مثل کپور معمولی، کپورچه، آمور،گامبوزیا و .

تالاب آجی گل

تالاب آجی گل در شمال شهرستان گنبد کاووس و در جنوب روستای تنگلی واقع شده است. مساحت آن حدود ۳۶۰ هکتار است. عمق این تالاب از ۱ تا ۵ متر در نقاط مختلف متغیر است.
مسیر دسترسی به این تالاب‌ها از شهر گرگان به سمت آق قلا و اینچه برون است. برای رسیدن به این تالاب‌ها باید مسیر ۸۰ کیلومتری را از شهر گنبد کاووس تا بخش مرزی داشلی برون طی کرد.

دیدنی های گنبد کاووس

تالاب آلاگل

تالاب آلاگل بزرگ‌ترین دریاچه استان گلستان و یک تالاب آب شور است که در شهرستان گنبد کاووس، بخش داشلی برون و در کنار شهر اینچه برون واقع است.هر ساله در فصل مهاجرت، هزاران پرنده به تالاب آلاگل و دیگر تالاب‌های استان آمده و انواع قو، فلامینگو، اردک، پرستوی دریایی، چنگر، غاز، سلیم، کاکائی، بالکان، آبچلیک و غیره را می‌توان در آن‌جا مشاهده کرد.

 تالاب تنگلی

تالاب تنگلی در شمال

گنبدکاووس در بخش داشلی برون قرار گرفته است. فاصله آن تا شهر گنبد 75 کیلومتر است.برای تالاب تنگلی کانالی آبرسان به طول تقریبی 5 کیلومتر و ظرفیت اسمی 12٫6 متر مکعب در ثانیه نیز ساخته شده است. تنگلی یکی از نام های ترکمنی برای مردان است.

دیدنی های گنبد کاووس

زیارتگاه خالد نبی آرامش بخش و رمزآلود

زیارتگاه

خالد نبی در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی گنبد کاووس روی کوهی ۷۰۰ متری (مشهور به کوه خدا) بین کلاله و مراوه تپه قرار دارد. مجموعه‌ی گورستان و زیارتگاه خالد نبی از چند مکان زیارتی و همچنین یک قبرستان تاریخی تشکیل شده است. این مجموعه که در ارتفاعات و مناطق کوهستانی استان گلستان قرار دارد، محل تدفین خالد نبی و همچنین میزبان تندیس‌های سنگی متعدد و کوچک و بزرگی است. از آنجایی‌که خالد نبی از شخصیت‌های محبوب و مورد احترام ترکمن‌ها محسوب می‌شود، این زیارتگاه در کنار تعدادی اتاق و زائرسرا برای اقامت و استراحت زائران و همچنین، یک مسجد ساخته شده که پذیرای علاقه‌مندان است.

روستای هیوه چی بالا

این روستا درفاصله 17 کیلومتری جنوب غربی شهرستان گنبد کاووس قرار دارد. این روستا بسیار زیبا می باشد که توجه بسیاری از مسافرین را به خود جذب می کند.

امامزاده یحیی بن زید

یحیی بن زید، نوه امام سجاد(ع) که پس از شهادت پدرش (زید) از کوفه به خراسان گریخت و با فراخواندن مردم خراسان، دست به قیام علیه بنی امیه زد. قیام وی همانند قیام پدرش با شکست مواجه شد و در جوزجان افغانستان به شهادت رسید و همان جا دفن شد. با این حال در بعضی از شهرهای ایران مثل گرگان، سبزوار و ورامین مزارهایی به وی منسوب است. جوزجان هم‌اکنون در فاصله ۱.۵ کیلومتری شرق شهر سرپل (شهری در شمال افغانستان بین بلخ و میمنه) واقع است و مرقد یحیی نیز در آنجا است.

دیدنی های گنبد کاووس

 شهر تاریخی دشت حلقه

دشت حلقه یا دشت قلعه در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان گنبد کاووس ، سه کیلومتری شمال جاده گرگان ـ مشهد و حد فاصل شهرستان های مینودشت و آزادشهر در دهستان القجر واقع شده. شهر به صورت هشت ضلعی نامنظم بنا شده.

 یاریم تپه

این تپه باستانی در 9 کیلومتری جنوب گنبد کاووس قرار دارد.رودخانه قره سو از شمال تپه میگذرد و تمامی قسمت شمالی آنرا شسته است. بقایای به دست آمده از این تپه حداکثر به دوره نوسنگی حدود هزاره پنجم پ م میرسد.

سفالهای قرمز، سفالهای خاکستری، نارنجی و قرمز پارتی. در دوره نو سنگی ساکنان این تپه اجساد را در زیر خانه های خود دفن میکردند و پس از دوره آهن اجساد خود را در بیرون از خانه ها در گورستانی کنار تپه دفن میکردند .

مجتمع سوارکاری گنبد کاووس

مجتمع سوارکاری گنبد کاووس در شمال شرقی شهر و در بلوار معلم واقع است. این مجموعه دارای ۱۲۰ هکتار زمین کشاورزی، پارکینگ، فضای سبز، پیست اسب‌دوانی به مساحت تقریبی ۳۰ هکتار، سوئیت، ویلا، استبل (اسطبل) زمستانه و تابستانه، جایگاه مسابقات و استخر شنا است. مسابقه‌های اسب‌دوانی در فصل‌های بهار و پاییز برگزار می‌شود و دوستداران بسیاری را از گوشه و کنار کشور به خود جذب می‌کند.

دیدنی های گنبد کاووس

روستای آق بند

روستای آق‌ بند از توابع شهر گنبد کاووس است و منظ‌ره‌های بکر و چشم‌نواز بسیاری دارد. تپه‌های اطراف روستا سرسبزند و مکان مناسبی برای گله‌داران و تغذیه دام‌هایشان است. مهم‌ترین جاذبه دیدنی این روستا منطقه صدف کوهی یا لوماشل است که از رسوب فسیل‌های صدف‌ها و مرجان‌ها تشکیل شده. این منطقه به دلیل اینکه از دوره سوم زمین‌شناسی به جا مانده بسیار مهم است. فروردین ماه بهترین زمان سفر به روستای آق‌ بند است.

 

مشخصات

  • دانلود + ادامه مطلب (منبع اصلی)
  • کلمات کلیدی: گنبد ,کاووس ,تالاب ,دیدنی ,استان ,شمال ,گنبد کاووس ,شهرستان گنبد ,استان گلستان ,داشلی برون ,زیارتگاه خالد ,دریاچه استان گلستان ,بزرگ‌ترین دریاچ
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارشدهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

آندرویدیفا | دانلود نرم افزار و بازی آندروید جوب در آسمان رمان Doubt بروزترین وبسایت در رزبلاگ لیست سرورهای ایرانی دیسکورد خرید طرح لایه باز خبر فردا پویاسازان فناوری اطلاعات کیف و کفش مردانه زنانه اسپرت و ومجلسی