خالد نبی سرزمین هزار دره | گورستان زیارتگاه خالد نبی در 90 کیلومتری گنبد کاووس و 55 کیلومتری کلاله و 6 کیلومتری روستای گچی سو در بخش مراوه تپه و بر روی قله کوه گوگچه داغ قرار گرفته است. برای رسیدن به این زیارتگاه باید از مسیر پر پیچ و خم و بسیار زیبا به همراه تپه ماهورها بگذرید تا به بقعه برسید مسیری که زیباییش وصف ناشدنی میباشد و در کلام ها نمیگنجد ، به قدری محو زیبایی های این طبیعت میشوید که شاید زمان از دستتان در برود و ساعت ها بنشینید و خیره به زیبایی ها شوید.

خالد نبی، برعکس دیگر زیارتگاه‌ها بنایی ساده و بی قلع و غش دارد و زینتش پارچه‌های رنگی است که مردمی که برای زیارتش می‌آیند برای حاجت گرفتن به درختان اطرافش می‌بندند. به علاوه تپه‌های ماهوری، دشت های پرگل و گندمزارهایی که اطراف زیارتگاه را به جایی حیرت انگیز تبدیل کرده. زیارتگاه خالد نبی همه جوره خاص است، آنقدر که ممکن است حسرت خوابیدن در همچین جایی را بخوری و بگویی خوش به حال خالد.

بیشتر بخوانید

دیدنی های گنبد کاووس

بهترین شهرهای استان گلستان را بشناسیم

تاریخچه خالد نبی

این مجموعه با قدمتی بیش از هزار سال که به دوران پارینه‌سنگی باز می‌گردد، از دو بخش زیارتگاه خالد نبی و گورستان و مقبره‌های سنگی تشکیل شده است.

آنچه در مورد خالد نبی باید بدانید

خالد بن سنان یا در زبان محاوره‌ای ترکمن‌ها، حالت نبی، یکی از چهار پیامبری بوده که در فاصله پیامبری حضرت عیسی و حضرت محمد، مردم زمان خود را به مسیحیت دعوت می‌کرده. خالد نبی، آخرین مبلغ دین مسیح،  به همه جا برای تبلیغ دین سفر می‌کرده است و زمانی که به ایران می‌آید، خسرو انوشیروان بر مسند قدرت و دین زرشتی، دین رسمی ایران بوده است.

خالد نبی سرزمین هزار دره

بهترین زمان رفتن به خالد نبی

بهترین زمان برای بازدید از این منطقه فروردین و اردیبهشت ماه هر سال میاشد که همزمان با سرسبزی تپه ها میتوانید شقایق ها را هم در دشت شقایق ببینید.

قبرستانی عجیب بر فراز کوه

برای دیدن سنگ قبرهای معروف خالد نبی که در گذشته حدود 600 عدد بوده که متاسفانه در اثر سهل انگاری میراث تعدادی از آنها از بین رفته یا یده شده است باید ده دقیقه ای مسیری سراشیبی را پیاده روی کنید. گورستانی که نزدیک زیارتگاه خالد نبی قرار دارد به اعتقاد خیلی‌ها، اسرار آمیزترین گورستان ایران است و با سنگ قبرهای عجیبش شناخته می‌شود. در این جا سه نوع سنگ قبر وجود دارد، نوع اول که سنگ مزارهای استوانه ایی بلندی(شکل آلت تناسلی) است که وزنی زیادی دارد، نوع دوم سنگ مزارهای صلیبی شکل یا به صورت دو نیم کره یا و نوع سوم سنگ مزارهایی است که به شکل شاخ قوچ ساخته شده و تعدادشان از دو نوع دیگر کمتر است.

خالد نبی سرزمین هزار دره

دیدنی های خالد نبی

تقریبا برای گشتن در این منطقه و دیدن هر 4 تا جاذبه باید حداقل 2 تا 3 ساعت وقت بگذارید تا بتوانید لذت ببرید از این محوطه تاریخی زیبا. زیارتگاه اصلی مربوط به خالد بن سنان، معروف به خالد نبی است و در اطرافش دو بقعه دیگر نیز وجود دارد. بنا به روایات یکی بقعه چوپان آتا از یاران خالد و دیگری بقعه عالم بابا پدر پدر همسر او.

غذاهای محلی در زیارتگاه خالد نبی گنبد

از غذاهای محلی این ناحیه، چکدرمه است که پیشنهاد می‏‌شود در خانه محلی‎ها بخورید. یکی از لذیذترین غذاهایی است که تا به حال خورده‎اید.

چکدرمه، غذایی با قیافه استانبولی که با تکه‎های بزرگ گوشت سرو می‎شود.

خالد نبی شب کجا بخوابیم؟

در محوطه زیارتگاه بازارچه های سنتی و یک زائر سرا برای اقامت مسافران و مغازه های فروش خوراکی و رستوران نیز میباشد که میتوانید از آنها هم در صورت وم استفاده بفرمایید. برای وارد شدن به 3 بقعه نیازی به پرداخت ورودی ندارید ولی برای وارد شدن به محوطه قبرستان باید مبلغ 2.000 تومان به ازای هر نفر پرداخت کنید.

آتش سوزی در قبرستان خالد نبی

این آتش‌سوزی که در ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ اتفاق افتاد، در حدود ۳ هکتار از مساحت این منطقه را سوزاند. در پی این آتش‌سوزی تعدادی از تندیس‌های سنگی نیز به کام آتش کشیده شدند و در نتیجه، چهره‌ی تلخی از این مکان زیبا برجای ماند. گزارشات حاکی از آن است که کارکنان مجموعه به همراه ساکنین محلی توانستند آتش را مهار کنند. طبق معمول نیز خبرهای ضد و نقیضی در این رابطه دست‌به‌دست شده و علت و عوامل مشخصی برای وقوع چنین فاجعه‌ای بیان نشده است.

خالد نبی سرزمین هزار دره

معماری زیارتگاه خالد نبی

معماری بنا با پلان ۴ ضلعی ساخته شده است. یک درب ورودی هلالی شکل و دو پنجره در دو طرف بنا وجود دارد. پنجره‌ها و در ورودی فی ساده هستند و هیچ تزیینات یا نوشته خاصی ندارند. به نظر می‌رسد پنجره‌های بنا در دوره‌های اخیر به جای پنجره‌های پیشین جایگزین شده‌اند. سقف آرامگاه به‌صورت گنبدی مدور و به رنگ سبز است. داخل بقعه آرامگاه، قبری ساده قرار دارد که هیچ کتیبه و نوشته تاریخی که نشانی از قبر داشته باشد، در آن دیده نمی‌شود. دقت در معماری بنا، آن را به شکل چهارطاقی‌های دوره ساسانی به چشم می‌آورد.

زیارتگاه خالد نبی قدمتی بیشتر از ۱۵۰۰ سال دارد. بسیاری از گردشگران و زایران، از فضای اطراف زیارتگاه خالد نبی برای اقامت و برای گذراندن شب استفاده می‌کنند. هرساله بیش از ۱۰۰ هزار زائر و گردشگر از مناطق مختلف کشور و گروه‌هایی از جهانگردان خارجی از این مجموعه بازدید می‌کنند. اگرچه بازدید از این مکان تاریخی به دلیل ناهمواری جاده آن سخت است، اما یکی از مکان‌هایی است که دیدن جذابیت‌های آن به سختی مسیر و طی کردن آن ارجحیت دارد.

 

 

مشخصات

  • دانلود + ادامه مطلب (منبع اصلی)
  • کلمات کلیدی: خالد ,زیارتگاه ,هزار ,بقعه ,سرزمین ,زمان ,زیارتگاه خالد ,سرزمین هزار ,غذاهای محلی ,برای وارد ,وجود دارد
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارشدهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دِر هَم گل و گیاه ایران کیک و شیرینی رنگین کمان Dark sciences | علوم تاریک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی | دکتر شریف نجفی سیستان فیلم حدیث نعمت کلینیک تخصص پوست - مو - لاغری gbdb